Özgeçmiş

‘’MÜNİR ARIKAN KİMDİR?’’

3 Mart 1967 Cuma günü Gaziantep’te dünyaya gelen Arıkan, ilk, orta ve lise eğitimini Osmaniye’de, Üniversite eğitimini ise, O.D.T.Ü. Kamu Yönetimi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi – Uluslararası İlişkiler Bölümlerinde tamamladı. (Arıkan, O.D.T.Ü. Şeref Öğrenciliği ile taltif edildi)   

Dünya’nın en iyi üniversiteleri olan Harvard, Yale, Oxford, Chambridge, MIT, Princeton ve Californiya Berkeley’de bir çok Yönetim, Liderlik, İnovasyon, Başarı & Mutluluk Programlarına katılan Arıkan, kendisini; Düşünür, Konuşur & Yazar olarak tanımlamaktadır.

Uluslararası lisanslı Koç ve NLP Trainer olan Arıkan, Dünya’nın İlk Düşünce Koçu ve Ülkemizin İlk Aile Koçu’dur.

Nitelikli İnsan, Düşünceye Yeni Bir Bakış, NLP Beynini Yönetme Sanatı, Ben Dünyaya ÖSS İçin Gelmedim Diyorsan Sevdiğin İşe Odaklan, Aile Zekası (FQ), Hayatın Pusulası ve Aile Merkezli Hayat adlı  7 eserin Yazar’ı olan Arıkan, OBEKA (Olmak, Bulmak & Kalmak Sanatı), 50 Global Öğretmenin Başarı Sırları (The Secrets of 50 Global Teachers) & Dinleme Sanatı adlı 3 eseri de yayına hazırlamaktadır.

Aile Zekası – FQ Dünya Literatürüne ilk kez Münir Arıkan tarafından kazandırılmıştır.

Yılın En İyi NLP Eğitmeni ve Türkiye’de 11 kez Yılın Konuşmacısı Ödüllü Arıkan, Keynote Speaker olarak Konferans, Kongre ve Zirvelerde sayısız konuşmalar yapmış ve bugüne kadar 81 İl ve 800’ü aşkın İlçe’de verdiği seminerlerle, Türkiye’de en fazla bölgede, en fazla seminer veren kişilerden birisi olmuştur.

Türkiye’nin ilk Kişisel Gelişim Dergisi olan Kişisel Gelişim Dergisi’ni çıkartan kurucu ekipte yer alan Arıkan, Dergi’nin 3 yıla yakın Genel Yayın Yönetmeliği görevini sürdürmüştür. Bu işiyle eş zamanlı olarak; Kişisel Gelişim Derneği Kurucusu ve ilk başkanlarından birisi olmuştur.

Hem Kişisel Gelişim Dergisi’nde hem de Hürriyet İK Stratejik Ortağı www.yenibiris.com ‘da 7 yılı aşkın kişisel gelişim stratejileri üzerine yazılar yazan Arıkan, başta özel sektör, kamu kurumu ve yerel yönetimlere olmak üzere, halen ülkemizin birçok güzide kurumuna Düşünce Koçluğu yapmakta, sıra dışı prestij projeler ve fikirler üretmekte ve onlara inovatif projeler gerçekleştirmeleri konusunda danışmanlık yapmaktadır.

Almanca, Arapça ve ileri seviyede İngilizce bilen Arıkan, evli ve 3 çocuk babasıdır.